29 मई 2015

ନବକଳେବର ଓ ଓଡ଼ିଶାର ମହତ

ହୁଏତ ଆପଣମାନେ ମୋର ଗବେଷଣାତ୍ମକ ବ୍ଲଗ୍‌ http://bimalprasad.blogspot.in/2015/04/e-governance.html ପଢ଼ିଥିବେ। 

ଯଦି ପଢ଼ି ନାହାନ୍ତି, ଏଠାରେ ଏକ କଂଚା ଉଦାହରଣ ଦେଉଛି, ଟିକିଏ ପରଖି ନିଅନ୍ତୁ। କିଛି ଦିନ ହେଲା ନବକଳେବର websiteକୁ ଦେଖୁଛି। ହେଲେ ସେଥିରେ କୌଣସି ନୂଆ ବିଷୟ ଯୋଗ ହେଉ ନାହିଁ କି ମୂଳ ତ୍ରୁଟିଗୁଡ଼ିକ ସଜଡ଼ା ଯାଉ ନାହିଁ। ସେହି ସାଇଟ୍‌ର  http://www.nabakalebara.gov.in/contactus ଲିଙ୍କ୍‌ରୁ ତଳ କଂଟେଣ୍ଟ୍‌ ତକ ଆଣି ପେଷ୍ଟ କରିଛି। ସେଥିରେ କେତୋଟି ତ୍ରୁଟି ଅଛି ଦେଖନ୍ତୁ - 

Contact Us
Orissa Computer Application Centre
(Technical Directorate of I.T. Deptt, Govt. of Orissa) 
N-1/7-D, Acharya Vihar
P.O.- RRL, Bhubaneswar - 751013 
EPBX: 674-2567280/2567064/2567295/2588283
Fax: +91-674-2567842 
http://www.nabakalebar.in
E-mail ID: contact@nabakalebar.in

ତ୍ରୁଟିଗୁଡ଼ିକ:
୧. ଏବେ ବି Orissa ଲେଖା ହେଉଛି। ତାହା ପୁଣି ଦୁଇଥର ପ୍ରୟୋଗ ହୋଇଛି।
୨. 2588283 ଏହି ଫୋନ୍‌ ନମ୍ବରଟି କାହାରିକୁ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ, ତଥାପି Websiteରେ ଦିଆଯାଇଛି।
୩. ଫାକ୍ସ ନମ୍ବର ତଳେ ଯେଉଁ ଡୋମେନ୍‌ ନେମ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି, ତାହାର କୌଣସି ଅର୍ଥ ନାହିଁ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ତାହା(http://www.nabakalebar.in) ସକ୍ରିୟ ନାହିଁ।
୪. ସେହିଭଳି ଇମେଲ ଆଇଡି ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ନାହିଁ। ଯାହାକି contact@nabakalebar.in ରୂପେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି।
କେବଳ ୮ଟି ଠିକଣା ଧାଡ଼ିରେ ଏତେ ତ୍ରୁଟି। ପୂରା website କେତେ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥିବ ଅନୁମାନ କରନ୍ତୁ। ଏହି ତ୍ରୁଟି ଦ୍ଵାରା ଆମ ରାଜ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା, ବିଶ୍ଵ ଦରବାରରେ ଲଜ୍ଜିତ ହେଉ ନାହିଁ କି? ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଯଦି ସରକାରଙ୍କୁ ବଦ୍‌ନାମ୍‌ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ, କାହାକୁ କହିବା? ସବୁଠୁ ଦୁଃଖଦ କଥାଟି ହେଲା, ସେହି websiteର ଓଡ଼ିଆ ବା ହିନ୍ଦୀ ରୂପ ନାହିଁ। 

୨୮ ମେ ୨୦୧୫ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୧୨ଟା ବେଳେ ଆମ୍ଭେ ଟେଲିଫୋନ୍‌ କଲୁ ଉପରୋକ୍ତ ନମ୍ବରଗୁଡ଼ିକରେ। କିନ୍ତୁ କେବଳ ଜଣେ କନିଷ୍ଠ receptionist ଓ ଚପରାଶି ଫୋନ୍‌ ଧରିଲେ। କୌଣସି କିରାଣୀ ବା ଅଧିକାରୀ ଫୋନ୍‌ ଧରିଲେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଅସଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇ ପାରିଲୁ ନାହିଁ। ଆଗରୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ website ଦେଖି ଫୋନ୍‌ କରିଛୁ। କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତାର ସୁଯୋଗ ମିଳେ ନାହିଁ। ସମ୍ଭବତଃ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ସହ ଏହି ସଂସ୍ଥାର ଅଧିକାରୀମାନେ କଥା ହେବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି। 

ଏହି ଇମେଲ କେବେ ହେଲେ ମିଛରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, ଅନ୍ତତଃ ଆଗାମୀ ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। କାରଣ ସରକାରୀ ଫାଇଲ୍‌ ଘୂରି ଘୂରି ଅନୁମୋଦନ ପାଇଲେ ହିଁ ଏଭଳି ପାଠର ଶୁଦ୍ଧିକରଣ ହୋଇପାରିବ।
ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଚିଟ୍‌ଫଣ୍ଡ୍‌ ଜମାକାରୀଙ୍କ ସତ୍ୟପାଠଗୁଡ଼ିକର ଡାଟାବେସ୍‌ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂସ୍ଥା ଓକାକ୍‌ (OCAC) କରୁଛି। ହେଲେ ସେ ଠିକାରେ ଏକ ହାଇଦ୍ରାବାଦୀ ସଂସ୍ଥାକୁ କାମ ଧରେଇଛି। ଯାହାକି ୨୦୧୬ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ହୁଏତ ପ୍ରଥମ draft ଡାଟାବେସ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ।

ମନେ ଅଛି କି? ଏହି website ପାଇଁ ଆମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀମାନ୍‌ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଯାଇ ଦିଲ୍ଲୀ ଦରବାରରେ ଗୁହାରିଆ ହୋଇଥିଲେ। ଏଭଳି ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲା। କାରଣ ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ ଅନାବଶ୍ୟକ। ତେବେ ସେହି website କେତେ ଦକ୍ଷ ଓ ଉପାଦେୟ, ତାହାକୁ ଏବେ ଯାଂଚ କରନ୍ତୁ ଆପଣମାନେ।

କେତେ ଦିନ ଆଉ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରିକି ରହିବା? ମୁହଁ ଖୋଲି କହିଦେଲେ ଖରାପ ଭାବିବେ, ଆମ କ୍ୟାରିଅର ଖରାପ ହୋଇଯିବ - ଏମିତି ଆଶଙ୍କା କରି ଚୁପ୍‌ ବସିବା।