07 मई 2015

କଟକ-ଭୁବନେଶ୍ଵର ଥାନାର ସ୍ଥାୟୀ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର

ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ ପ୍ରଥମ କରି Closed User Group (CUG) ଭ୍ରାମ୍ୟଭାଷ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଭୁବନେଶ୍ଵର କମିଶନରେଟ୍‌ ପୁଲିସ କାର୍ଯ୍ୟପରିସର ମଧ୍ୟରେ। ଏଣିକି ଆଉ ଥାନାବାବୁ ଅଥବା ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ନମ୍ବର ବଦଳିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ଏହି ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଅନୁଚିତ। କାରଣ ଏହା ସଂପୃକ୍ତ ପଦବୀ ପାଇଁ ପ୍ରଦତ୍ତ ସ୍ଥାୟୀ ନମ୍ବର। 
Designation
Cell No.
Designation
Cell No.
Police Commissioner
8280338300
Infocity PS
8280338325
Addl. Police Commissioner
8280338301
Chandrasekharpur PS
8280338326
DCP (Head Quarters)
8280338304
R.I., Bhubaneshwar
8280338327
DCP (Traffic)
8280338305
KATAK

BHUBANESHWAR

DCP
8280338303
DCP, Bhubaneshwar
8280338302
ACP, Zone 1
8280338328
ACP, Zone 1
8280338306
ACP, Zone 2
8280338329
ACP, Zone 2
8280338292
ACP, Zone 3
8280338330
ACP, Zone 3
8280338293
ACP, Zone 4
8280338331
ACP, Zone 4
8280338294
ACP, Zone 5
8280338332
ACP, Zone 5
8280338295
ACP, Zone 6
8280338334
ACP, Zone 6
8280338296
ACP, Traffic
8280338335
ACP, Teraffic
8280338297
THANA BABUs

THANA BABUs

Traffic PS
8280338336
Traffic PS, AG Square
8280338298
Choudwar PS
8280338337
Traffic PS, CSPur
8280338299
Jagatpur PS
8280338338
Capital PS
8280338307
Malgodown PS
8280338339
Kharavelanagar PS
8280338308
Mangalabag PS
8280338340
WOMEN PS
8280338309
Cantonment PS
8280338341
Dhauli PS
8280338310
Dargahbazar PS
8280338342
Shri Lingaraj PS
8280338311
Women PS
8280338343
Air Field PS
8280338312
Lalbag PS
8280338344
Jatani PS
8280338313
Bidanasi PS
8280338345
Tamando PS
8280338314
Marakatnagar PS
8280338346
Khandagiri PS
8280338315
CDA Phase-2 PS
8280338347
Badagada PS
8280338316
Sadar PS, Katak
8280338348
Laxmisagar PS
8280338317
Baranga PS
8280338349
Balianta PS
8280338318
Chauliaganj PS
8280338350
Balipatana PS
8280338319
Kandarpur PS
8280338351
Nayapalli PS
8280338320
Purighat PS
8280338352
Mancheshwar PS
8280338321
Madhupatna PS
8280338353
Saheednagar PS
8280338322
Badambadi PS
8280338354
Chandaka PS
8280338323
RI, Katak
8280338355
Nandankanan PS
8280338324
Bhubaneshwar- Katak
Police

ପ୍ରଥମ ଦଫାରେ ୬୩ ଜଣ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କୁ ସିମ୍ ବଣ୍ଟା ଯାଇଛି। ଏହା ହେଉଛି ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌.ଏଲ୍‌. 3G ସିମ୍‌। ହେଲେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ଼୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ସେଟ୍‌ ଦିଆଯାଇ ନଥିବାରୁ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଉପଯୁକ୍ତ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ସେଟ୍‌ ଦେବେ ବୋଲି ଜରାପଡ଼ିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଓଡ଼ିଶା ପୁଲିସ୍‌ App, Facebook, WhatsApp ରହିବ। ଜନସାଧାରଣ ନିଜ ଆବଶ୍ୟକତାନୁସାରେ କଲ୍‌ କରି ଜଣାଇବା ସହ SMS ପଠାଇପାରିବେ। ଫଟୋ ଓ ଭିଡ଼ିଓ ପଠାଇ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇପାରିବେ। ପୁଲିସକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇପାରିବେ। ସବୁଯାକ ନମ୍ବରର ଗୋଟିଏ WhatsApp ଗୃପ୍‌ ହେବ। ତେଣୁ କୌଣସି ବାର୍ତା, ଫଟୋ, ଭିଡ଼ିଓ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଅତି ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ ତଳିଆ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଫୋନ୍‌ କଲ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।

ଏହି ନମ୍ବରଗୁଡ଼ିକ କମିସନରେଟ୍‌ ପୁଲିସର ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌, ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଓ ହ୍ୱାଟ୍‌ସ୍‌ଆପ୍‌ ଗୃପ୍‌ରେ ରହିବ। ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସେଠାରୁ ନମ୍ବର ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିବେ।

ଆମ୍ଭର ମନ୍ତବ୍ୟ:
୧. ସିୟୁଜି ନମ୍ବରରେ ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଅସୀମିତ କଥା ହେବାର ସୁବିଧା ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ପୁଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଜ ବେପାର ଓ ଉପୁରି ପାଇଁ କଥା ହେବାରେ ଏହି ମାଗଣା ଟକ୍‌ଟାଇମ୍‌କୁ ଭରପୂର ଉପଯୋଗ କରିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

୨. ଯୌବନଦୀପ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରେମାଳାପରେ ମଧ୍ୟ ଫୋନ୍‌କୁ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖିବେ। ପ୍ରେମିକାମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍କଣ୍ଟକ ଭାବରେ ଆଳାପ କରିବା ପାଇଁ ଜାଣି ଜାଣି ଏହି ସରକାରୀ ନମ୍ବରକୁ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖିପାରନ୍ତି।

୩. ପୁଲିସ୍‌ ସଂଗଠନ ‘‘ଖଜୁରୀଗଛର ....ପାହାଚ ପାହାଚ’’ ହୋଇଥିବାରୁ ଉପରୋକ୍ତ ଆଶଙ୍କାକୁ ଟାଳିବା ପାଇଁ କୌଣସି ନିରୀକ୍ଷଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚେଷ୍ଟା କଲେ ବି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ନାହିଁ।

୪. ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ଓ ହ୍ୱାଟ୍‌ସ୍‌ଆପ୍‌ App, ସଂପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଚଗଲା କରିପାରେ। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଅକାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖିପାରେ। ଯାହାକି ସାଧାରଣନାଗରିକଙ୍କୁ ବିବ୍ରତ କରିବାର କାରଣ ହୋଇପାରେ।

୫. ସବୁଠୁ ବିପଜ୍ଜନକ ହେଉଛି - ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ସେଟ୍‌ ଖରାପ ହୋଇଛି, ବ୍ୟାଟେରି ଖରାପ ହୋଇଛି ବାହାନାରେ କେହି କେହି ଫୋନ୍‌କୁ ବନ୍ଦ ରଖି ଦେଇ ପାରନ୍ତି।

୬. ଠକିବାର ବାଟଗୁଡ଼ିକ ଯଦି ସୁରୁଖୁରୁ​‌ରେ ନଚାଲେ, ତେବେ ଅଧିକାରୀମାନେ କିଛି ନା କିଛି ବାହାନା କରି ଫୋନ୍‌ ରିସିଭ୍‌ କରିବାକୁ କନିଷ୍ଠମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାଟା ଥୟ। ଯାହାଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଅସଲ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇ ନପାରି ବା ଯୋଗାଯୋଗ କରି ନପାରି ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ହେବେ ଏବଂ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରୁ ଆସ୍ଥା ତୁଟାଇ ଦେବେ।
୭. ଆଜିକାଲି ଡୁଆଲ ସିମ୍‌ ଫୋନ୍‌ ହିଁ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବାରୁ, ଅନ୍ୟ ସିମ୍‌ଟି ଯଦି ବାବୁଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନମ୍ବର ହୋଇଥାଏ, ତେବେ କଥା ସରିଲା ଜାଣନ୍ତୁ।

୮. ଏହି ନମ୍ବରରେ ୨୪-ଘଣ୍ଟା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ସଂଯୋଗ ରହୁଥିବାରୁ ବାବୁଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଚଗଲାମି କରିବା ଏକ ବିଚିତ୍ର କଥା ନୁହେଁ।

୯. ବାବୁ ଯଦି ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ସେଟ୍‌ ହଜାଇ ଦିଅନ୍ତି, ତାହାକୁ ଖୋଜି ପାଇବାର ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ ତ? ଯଦି ପାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବା ଲୁଟିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସିମ୍‌ ବ୍ୟବହାର ନକରି କେବଳ WiFiରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ସେଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂଆ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ସେଟ୍‌ ମୂଲ୍ୟ ସଂପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀ ବହନ କରିବେ ତ?

୧୦. ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ସେଟ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଆ ପଢ଼ିବା, ଲେଖିବା ହୋଇପାରୁଥିବା ଦରକାର। ତେଣୁ ଆମେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଉଛୁ ତାହା Micromax Unite ଅଥବା Samsung Z1 ମଡ଼େଲ୍‌ର ହେବା ଉଚିତ। ତେବେ ଅଧିକ ଇଣ୍ଟରନାଲ ମେମୋରି ପାଇଁ ବରାଦ କରାଯିବା ଦରକାର। ନିହାତି 8GB ବା 16GB ମେମୋରି ରହିବା ଦରକାର।

୧୧. ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ଼୍‌ ସେଟ୍‌ର କଲ୍‌ ରେକର୍ଡ଼ର App ସବୁବେଳେ ଅନ୍‌ ରହିବା ଦରକାର। ଯାହା ଫଳରେ ବାବୁ ଯଦି ଟିକେ ନାଲିପାଣିରେ ଥିବେ, ତେବେ ନିଶା ଉତୁରିଲେ ବି ରେକଡିଂକୁ ଶୁଣି, ଘଟଣା କ’ଣ ବୁଝିପାରି ତାହା ଉପରେ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ପାରିବେ। ନଚେତ୍‌ ଉପରିସ୍ଥଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜକୁ ନିର୍ଭୁଲ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବାର ବାଟ ବାହାର କରିପାରିବେ। ଅନ୍ୟଥା କଥାବାର୍ତ୍ତାକୁ ପୁଣି ଥରେ ଶୁଣି ଠିକ୍‌ରେ ବୁଝିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରିବେ।

୧୨. ଏହି ଭ୍ରାମ୍ୟଭାଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏକ ଉତ୍ତମ ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଏହା ପୁଲିସ ବାବୁମାନଙ୍କୁ କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠ ହେବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିବ। କିନ୍ତୁ ଉପୁରି-ପିପାସୁ ଓ କର୍ମକୁଢ଼ି ବାବୁମାନେ ବୀତସ୍ପୃହ ହେବାଟା ଜଳଜଳ ଦିଶିଯାଉଛି।


Blogger:- ବିମଳ ପ୍ରସାଦ, 9937353293