03 जुलाई 2015

୩ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୫ ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ NMNP

ଆଜି(୩ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୫) ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା NMNP (National Mobile Number Portability)। ହେଲେ ଏହା କେବଳ ବଛାବଛା ନମ୍ବର ନେଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଲୋଭକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବାରେ ତଥା ସଂଖ୍ୟାଜ୍ୟୋତିଷରେ ବିଶ୍ଵାସ କରୁଥିବା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଉପାଦେୟ ହେବ। ନଚେତ୍‌ ଖାସ୍‌ କିଛି ଉପକାରରେ ଆସିବ ନାହିଁ। କାରଣ ସେହି ନମ୍ବରକୁ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ରେ ପକାଇ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଗଲେ ରୋମିଂ ବାବଦରେ ଗଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତେବେ ସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଉଥିବା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଆଉ ନୂଆ ନମ୍ବର ବିଷୟରେ ଆତ୍ମୀୟ, ପରିଜନ, ବଂଧୁ, ସାଙ୍ଗ, ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ଆଉ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। କାରଣ ପୁରୁଣା ନମ୍ବରକୁ କାଏମ ରଖିପାରିବେ। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଡୁଆଲ ସିମ୍‌ର ମାୟାରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। କାରଣ ରୋମିଂ ଖର୍ଚର ଚିନ୍ତା ତାଙ୍କୁ ଘାରିବ। ଏବେ ଆମ୍ଭର ଅନ୍ୟ କିଛି ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ।

(୧) ସୀମାବର୍ତୀ ଅଂଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେବଳ ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ ଭରସା। ଓଡ଼ିଶାର ଦନ୍ତୁରିତ ସୀମାରେ ଯାତାୟତ କରୁଥିବା ମୋବାଇଲ ଗ୍ରାହକମାନେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ସଂକେତ ପରିସରକୁ ଗଲେ ରୋମିଂ ବାବଦରେ ଗଣିବେ। କିନ୍ତୁ BSNL ନଂବର ହୋଇଥିଲେ, ଚିନ୍ତା ନାହିଁ। କାରଣ ରୋମିଂ ଇନ୍‌କମିଂ ପୂରାପୂରି ମାଗଣା।

(୨) ଯେଉଁମାନେ ନିରନ୍ତର ଭାବେ ଏ ରାଜ୍ୟ ସେ ରାଜ୍ୟ ବୁଲୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସେମିତି ଗତାନୁଗତିକ ଭାବେ ରୋମିଂ ଫ୍ରି ପ୍ୟାକ୍‌ ସକ୍ରିୟ କରି ରଖିବେ। କାରଣ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରେ ସେ କ’ଣ ସ୍ଥିର ହୋଇ ରହିବେ କି? ଯଦି ରହିବେ, ତାହା ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ କ’ଣ? 

(୩) ଯଦି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ରାୟପୁର ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ତାହାକୁ ଛତିଶଗଡ଼ ସର୍କଲର ନମ୍ବର କରିପାରିବେ। ନୂଆ ନମ୍ବର ନେବା ଦରକାର ହେବ ନାହିଁ। କେବଳ ଏତିକି ସୁବିଧା ହେବ ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ।

(୪) ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ଦାବି ଥିଲା, One Nation, One Number. ଅର୍ଥାତ୍‌ ଦେଶର ଯୁଆଡ଼େ ଗଲେ ବି କଲ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ, ଅନ୍ୟକୁ କଲ୍‌ ପାରିବେ, ଠିକ୍‌ ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ଯେମିତି କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଯେତିକି ଖର୍ଚ କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଜିଠାରୁ ପ୍ରଚଳିତ NMNP ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ। କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁଣି ସେମିତି ଦୁଇଟି ସିମ୍‌ ରଖି ଏ ରାଜ୍ୟରୁ ସେ ରାଜ୍ୟ ଭ୍ରମଣଶୀଳ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। 

(୫) ପ୍ରାଇଭେଟ୍‌ ଟେଲିକମ୍‌ ଅପରେଟରମାନେ ପ୍ରତି ସର୍କଲରେ ଅଲଗା ଅଲଗା କମ୍ପାନୀ ଗଢ଼ାଇ ଆପାତତଃ ଶେୟାର ଆଧାରରେ ବେପାରକୁ ଟେକି ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ପୂରାପୂରି ଅଲଗା ଅଲଗା ଲାଭ ହିସାବ ହେଉଛି।ଏହି କାରଣରୁ ସାରା ଦେଶକୁ ଗୋଟିଏ ସର୍କଲ ପ୍ରସ୍ତାବରେ ରାଜି ହେଉ ନାହାନ୍ତି।

(୬) ସବୁ ଅପରେଟର ଯଦି ବିନା ସର୍ତରେ ରୋମିଂ ଇନ୍‌କମିଂ ମାଗଣା ଲାଗୁ କରିବେ, ତେବେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ। ଅଣ-ବିଏସ୍‌ଏନ୍‌ଏଲ୍‌ ନମ୍ବରଧାରୀମାନେ ଆଉ ରୋମିଂରେ ଥିବା ବେଳେ କଲ୍‌ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଡରିବେ ନାହିଁ କି ନିଜ ମୋବାଇଲ୍ ପରଦାରେ ଇନ୍‌କମିଂ କଲ୍‌ ଦେଖି ଆଉ ତାହାକୁ କାଟି ପକାଇବେ ନାହିଁ।