04 सितंबर 2015

ସାମ୍ବାଦିକ ଗଣନା କେବେ?

ଜଙ୍ଗଲରେ ଇତସ୍ତତଃ ବାସ କରୁଥିବା ହିଂସ୍ରଜନ୍ତୁ ବାଘମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଗଣି ପାରୁଛନ୍ତି। ବାସସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥିରତା ନଥିବା ଓ ଜାତୀୟତା ନଥିବା ଉଡନ୍ତା ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଚିଲିକା ହ୍ରଦରେ ସରକାର ଗଣି ପାରୁଛନ୍ତି। ଫସଲ ଉଜାଡ଼ୁଥିବା ଜଙ୍ଗଲୀ ହାତୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଗଣି ପାରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ମଣିଷ ସମାଜ ଭିତରେ ଥିବା ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ଗଣିବା ପାଇଁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବହୁବାର ଦାବି ହେଉଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସରକାର ଏହା କରୁ ନାହାନ୍ତି !

ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ଭଲମନ୍ଦ ବୁଝିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କର ‘ସୂଚନା ଓ ଲୋକସଂପର୍କ ବିଭାଗ’ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଯେ ସେହି ବିଭାଗ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ନାମତାଲିକା ସଂକ୍ରାନ୍ତ କୌଣସି ସଠିକ୍‌ ଡାଟାବେସ୍‌ ନାହିଁ। ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ଆମ୍ଭେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ଜାଣିଛୁ ଯେ ‘‘ଜିଲ୍ଲା ସୂଚନା ଓ ଲୋକସଂପର୍କ ଅଧିକାରୀ’’ (DIPRO)ଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାର ସବୁ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କର ଗଣନାତ୍ମକ ତଥ୍ୟ ନଥାଏ । ଯାହା ବି ଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ, ତାହା ୬ ମାସରୁ ଅଧିକ ଦିନ ଧରି ଅଦ୍ୟତନ ହୋଇ ନଥାଏ।  ଆଉ ସେଇ ତାଲିକା ମୁଖ୍ୟତଃ ଝାପ୍‌ସା ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏକ ଜେରକ୍ସ କପି। ତାହା ଖୋଦ୍‌ DIPRO ଦପ୍ତରରେ ଟାଇପ୍‌ କରା ହୋଇ ନଥାଏ କି କୌଣସି କଂପ୍ୟୁଟରରେ ମଧ୍ୟ ନଥାଏ।  ଅଧିକ ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ ସେହି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ନିଜର ଅସହାୟତା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି। କିଏ କହନ୍ତି, କଂପ୍ୟୁଟର ଖରାପ ଅଛି। କିଏ କହନ୍ତି ଆମ ଡିଇଓ ନାହାନ୍ତି। ଡିଇଓ ଅର୍ଥ ହେଲା ଡାଟା ଏଣ୍ଟ୍ରି ଅପରେଟର। ଅର୍ଥାତ୍‌ ଅଧିକାରୀ ମହାଶୟ ନିଜେ କଂପ୍ୟୁଟର ଅପରେଟିଂ ଜାଣିନାହାନ୍ତି। ସେ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ, ସେ କିମିତି କଂପ୍ୟୁଟରରେ କାମ କରିବେ!  ଯଦିଓ ସେ ଏକାଧିକ କଂପ୍ୟୁଟର ତାଲିମ ନେଇଛନ୍ତି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଏବଂ ତିନିଦିନିଆ ତାଲିମ ବେଳେ ମସ୍ତି କରିଛନ୍ତି, ରିୟଲ ଇଷ୍ଟେଟ୍‌ ଏଜେଣ୍ଟମାନଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ଇତ୍ୟାଦି ଇତ୍ୟାଦି।

କେତେକ ଅଧିକାରୀ କହନ୍ତି, ବସିବା ପାଇଁ ଟେବୁଲ ଚୌକି ନାହିଁ। ଦପ୍ତର ଚଳାଇବାକୁ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକୋଷ୍ଠ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଯେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ଯେଉଁ ଝାପ୍‌ସା ଦିଶୁଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ତାଲିକା ରହିଥାଏ, ତାହା ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ସହରରେ ଥିବା ପ୍ରେସ୍‌କ୍ଲବ୍‌ରୁ ହିଁ ଆସିଥାଏ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ସାମ୍ବାଦିକ ସଂଗଠନରୁ ମିଳିଥାଏ। କାହିଁକି ୬ ମାସ ହେଲା ଅଦ୍ୟତନ ହୋଇନାହିଁ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ଯାହା ଉତ୍ତର ଦିଅନ୍ତି, ସେଭଳି ନିର୍ଲଜ ଉତ୍ତରଗୁଡ଼ିକୁ ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ଅନାବଶ୍ୟକ।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଓଡିଶା ସାମ୍ବାଦିକ ୟୁନିଅନ୍ (ଓୟୁଜେ) ୧୨ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ୨୬ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୫, ବୁଧବାର ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ପ୍ରତୀକ ଧାରଣା ଦେଇ ସାରିଲାଣି। ଏହି ଗଣଧାରଣାରେ ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରୁ ପ୍ରାୟ ୫ ଶହ ସାମ୍ବାଦିକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହା ଆନ୍ଦୋଳନ ରୂପେ ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ସଂପ୍ରସାରିତ ହେବ। ସେମାନଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଦାବିଗୁଡିକ ରହିଛି:- ସାମ୍ବାଦିକ ଚିହ୍ନଟୀକରଣ, ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ପେନସନ୍, କଲ୍ୟାଣ ପାଣ୍ଠି ଆକାର ୫ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ଓ ଏହାର ସୁବିଧା ସାମ୍ବାଦିକ ପରିବାର ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା, ବୀମାଭୁକ୍ତକରଣ, କାର୍ଯ୍ୟରତ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ, ମିଡିଆ ଏକାଡେମୀ ଗଠନ, ବ୍ଲକ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ ଆବାସିକ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଗମନାଗମନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ପୁନଃବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି।

ଜାତୀୟ ସାମ୍ବାଦିକ ୟୁନିଅନ୍ ମହାସଚିବ ପ୍ରସନ୍ନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ନେତୃତ୍ଵରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଗଣଧାରଣାରେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ରବି ଦାସ, ଦିଲ୍ଲୀପ ଶତପଥୀ, ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ଶତପଥୀ, ସତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ନାୟକ, ଅର୍ଦ୍ଧେନ୍ଦୁ ଦାସ ପ୍ରମୁଖ ସାମିଲ ହୋଇ ଦାବି ହାସଲ ଯାଏଁ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଚତୁର୍ଥ ସ୍ତମ୍ଭକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେବେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପୂର୍ଣ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ରହିଲା ।


- ବିମଳ ପ୍ରସାଦ