12 मार्च 2016

ଇମେଲ୍‌ର ଇତିହାସ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ସହ ତାଙ୍କର ଠିକଣା ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ତ୍ୟାଦି ବଦଳି ଯାଏ କିନ୍ତୁ ଯାହା ବଦଳେ ନାହିଁ, ତାହା ଭିତରେ ରହିଛି ମେଲ୍ ଠିକଣା ସେଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ ମେଲ୍ ଆଇଡ଼ି। ଆଇଡି ଅର୍ଥ ପରିଚୟଜିକାଲି ମେଲ୍ ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ହୋପଡ଼ିଛି ଯେ ଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନଙ୍କର ଯୋଗାଯୋଗର ଏକ ଜରୁରୀ ସାଧନ ପାଲଟିଯାଛି ମେଲ୍ ବ୍ୟବହାରକୁ ଏକ ପରିଭାଷା ଦେଥିଲେ  ମେରିକୀୟ କଂପ୍ୟୁଟର ପ୍ରୋଗ୍ରାମର୍‌ ରେ ମ୍‌ଲିନ୍‌ସନ୍‌ @ ପ୍ରୟୋଗ କରି। ମାର୍ଚ ୨୦୧୬ ଶନିବାର ତାଙ୍କର ଦେହାନ୍ତ ହୋଯାଛି ହେଲେ ଇମେଲ୍ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଅବଦାନର ଅନ୍ତ ହେବ ନାହିଁ ଏବେ ନଜର ପକାବା ମେଲ୍‌ର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ତିହାସ ଉପରେ
୧୯୬୫ - ମାସାଚୁସେଟ୍‌ସ୍‌ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି(ଏମ୍ଟି) ହିଁ ପ୍ରଥମେ ବାର୍ତା ଦେଣନେଣ ଫାଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ପାଇଁ ନିଜ ହତାରେ ଇଲେକ୍‌ଟ୍ରୋନିକ୍‌ ମେଲ୍‌ ବ୍ୟବହାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ
୧୯୭୧ - ବାସ୍ତବରେ ମେଲ୍ ଆଇଡ଼ିର ଉଦ୍ଭାବନ ହେଲା, ରେ ମ୍‌ଲିନ୍‌ସନ୍‌ଙ୍କ @ ପ୍ରୟୋଗରୁ ଏଥିରେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ମେରିକାର ଡିଫେନ୍ସ ଆଡ଼୍‌ଭାନ୍ସଡ଼୍‌ ରିସର୍ଚ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଏଜେନ୍ସୀ (ଦର୍ପ) ଗୋଟିଏ ମେସିନ୍‌ରୁ ଆ ଗୋଟିଏ ମେସିନ୍‌କୁ ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ବାର୍ତା ପ୍ରେରଣ କରି ପାରୁଥିଲା
୧୯୭୩ – ଇମେଲ୍‌ର ମାନକୀକରଣର ପ୍ରସ୍ତାବ ସିଲା ପ୍ରେରକ ପ୍ରାପକ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଲାଗରୁ ପ୍ରାପକର କିଛି ସଂଜ୍ଞା ନଥିଲା
୧୯୭୬ - କୁନ୍ ଏଲିଜାବେଥ୍ ୨ୟ, ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ଅର୍ପାନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ମେଲ୍ ପଠାଲେ
୧୯୭୮- ଏରିକ୍ ସ୍ମିଡ଼ଟ୍ ବର୍କନେଟ୍ ଡିଜାନ୍ କଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସିରିଲ୍ କନେକ୍ସନ୍‌ରେ ବାର୍ତା ଦେଣନେଣ ହୋପାରିଲା (ଏରିକ୍  ପରବର୍ତୀ କାଳରେ ଗୁଗଲ’କୁ ନେତୃତ୍ୱ ଦେବା ସହ ଜିମେଲ୍‌’ର ଦେଖାରଖା କରିଥିଲେ
୧୯୭୯ - ଇମେଲ୍ ପାଇଁ ନ୍ୟୁଜର୍ସିର ‘‘ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ମେଡ଼ିସିନ୍ ଏଣ୍ଡ୍ ଡେଣ୍ଟିଷ୍ଟ୍ରି’’ ପାଇଁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବରେ ଶିବ ୟାଦୁରା ଏକ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ଲେଖିଲେ, ଯାହାର ନାମ ଥିଲା ‘ଇମେଲ୍’। ଏହାଦ୍ୱାରା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ବାର୍ତା ଦେଣନେଣ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ମଧ୍ୟରେ ହୋପାରିଲା
୧୯୮୨ - ଏହି ମେଲ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍‌କୁ ସଂପୃକ୍ତ ୟୁନିଭର୍ସିଟି କପିରାଇଟ୍‌ କରିନେଲା
୧୯୮୮ - ମାକ୍ରୋସଫ୍ଟ ମେଲ୍‌ର ପ୍ରଥମ ରୂପ ବାହାରିଲା ମ୍ୟାକ୍ ଅପରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ପାଇଁ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପଲ୍ ଟକ୍ ନେଟ୍ର୍କରେ ବାର୍ତା ଦିନି ହୋପାରିଲା
୧୯୯୧ – DOS   Windows  ପାଇଁ ମାକ୍ରୋସଫ୍ଟ ମେଲ୍ ବାହାରିଲା। ଯାହାକି ପରବର୍ତୀ ସମୟରେ Outlook Exchange Mail ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ସୁବିଧା ହେଲା
୧୯୮୯ - Compuserve କମ୍ପାନୀ ରମ୍ଭ କଲା ଣ୍ଟରନେଟ୍ ଭିତ୍ତିକ ମେଲ ସେବା, ଯାହାକି ଡାଏଲ୍ ଅପ୍ ଫୋନ୍ ଜରିରେ ଥିଲା ପ୍ରଥମ ନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସେବା। ଏଥିରେ ଅନ୍ୟଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପରସ୍ପରକୁ ମେଲ୍ ପଠାପାରିଲେ
୧୯୮୯ - ଆଇବିଏମ୍ ଜରିରେ ‘‘ଲୋଟସ୍ ନୋଟ୍ସ୍’’ ବଜାରକୁ ସିଲା
୧୯୯୦ - ଇମେଲ୍‌ରେ ସ୍ପାମ୍‌ର ପ୍ରାବଲ୍ୟ ଦେଖାଦେଲା
୧୯୯୪ - ସ୍ପାମ୍ ଉପରେ ଫୋଏନିକ୍ସର ଲରେନ୍ସ କାର୍ଟର ମାର୍ଥା ସିଗେଲ୍ ଏକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଲେ
୧୯୯୨ - ବହୁମୁଖୀ ଣ୍ଟରନେଟ୍ ମେଲ୍ ଏକ୍ସଟେନ୍ସନ୍‌ର ଉଦ୍ଭାବନ ପରେ ଫାଲ୍ ଟାଚ୍‌ମେଣ୍ଟ୍‌ ସମ୍ଭବ ହେଲା ଏପରିକି ଜମା ହୋଇଥିବା ମେଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ଡିଲିଟ୍ କରାଯାପାରିଲା
୧୯୯୩ - ମାକ୍ରୋସଫ୍ଟ୍ ପ୍ରଥମ ଟ୍‌ଲୁକ୍‌ ବାହାରିଲା ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ମେରିକାର ଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏଓଏଲ୍ ଡେଲ୍ଫି ସେମାନଙ୍କର ମେଲ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରମ୍ଭ କଲେ
୧୯୯୬ - ସବୀର ଭାଟି ଜ୍ୟାକ୍ ସ୍ମିଥ୍ ବାହାର କଲେ ଟ୍‌ମେଲ୍‌ (Hotmail) ନାମକ ମେଲ୍ ସେବା  ଏଥିରେ html ଆଧାରିତ ମେଲ୍ ସମ୍ଭବ ହେଉଥିବାରୁ ନାମକରଣ ଏପରି କରିଥିଲେ।
୧୯୯୭ - ମାକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଟ୍‌ମେଲ୍‌କୁ କିଣି ନେଲା। ତାହାକୁ MSN Hotmail ନାମ ଦେଲା ଏହି ବର୍ଷ ୟାହୁମେଲ୍ (Yahoo Mail) ମଧ୍ୟ ଧମାକାଦାର ମେଲ୍ ସେବା ରମ୍ଭ କଲା। ଏଥିପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଏକ କମ୍ପାନୀର ରକେଟ୍‌ମେଲ୍‌କୁ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲା 
୧୯୯୮ - AOL ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ମେଲ୍ ପାବା କ୍ଷଣି ଶବ୍ଦ ଆକାରେ ସୂଚିତ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେଲା  
୨୦୦୨ - ୟୁରୋପୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରସଂଘ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ମ୍ୟୁନିକେସନ୍ ଗୋପନୀୟତା ଉପରେ ଏକ ନିର୍ଦେଶନାମା ଜାରି କଲା ଯେଉଁଥିରେ ଅବାଞ୍ଛିତ ମେଲ୍ ବା ସ୍ପାମ୍ ଉପରେ କଟକଣା ରହିଥିଲା
୨୦୦୩ ବ୍ଲାକ୍‌ବେରୀ ଏକ ସମନ୍ୱି ଇମେଲ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସେବା ଭାବରେ ବଜାରକୁ ସିଲା
୨୦୦୪ - ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ମେରିକା ମଧ୍ୟ ୟୁରୋପ ଭଳି ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ କଲା Gmail ଏହି ବର୍ଷ ରମ୍ଭ ହେଲା ଏବଂ ଏହା ଗୁଗୁଲ୍ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କର ଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମେଲ୍ ସେବା ଥିଲା
୨୦୦୫ - ସ୍ପାମ୍ ରୋକିବାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ଉପାୟ ବାହାରିଲା
୨୦୦୭ Gmail ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେଲାପଲ୍ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରଥମ ଆଇ-ଫୋନ୍ ବାହାରିଲା, ଯେଉଁଥିରେମେଲ୍ ସୁବିଧା ରହିଥିଲା।
୨୦୧୫ - ପାରସ୍ପରିକ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁମେଲ୍ ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ହୋଇଯାଇଛି।    
ଏବେ ଦୈନିକ ମେଲ୍ ସଂଖ୍ୟା ଏବେ ୪୪୦ କୋଟି ଥିବା ବେଳେ କଳନ କରାଯାଉଛି ଯେ ୨୦୧୯ ମସିହା ବେଳକୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଦୈନିକ ୨୪୬୦୦ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଥିବ

ବିମଳ ପ୍ରସାଦ, ଭୁବନେଶ୍ଵର, ଓଡ଼ିଶା, ଭାରତ, 9937353293