17 जुलाई 2016

୩ ବର୍ଷରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ହଜାରେ କୋଟି ଟଙ୍କାର

ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ(OSDA)ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁବ୍ରତ ବାଗ୍‌ଚୀ ନିଜର ଭାବପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ସରକାରୀ ଚ୍ୟାନେଲ ଦୂରଦର୍ଶନ(ଓଡ଼ିଆ)ରେ ୧୪ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୬, ଗୁରୁବାର ସଂଧ୍ୟା ୭ଟାରେ। ତାଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତକାର କରିଥିଲେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରଥମ ପିଢ଼ିର ଟିଭି ସାମ୍ବାଦିକ ବୀରେନ୍ ଦାସ। ସେଇଠୁ ଜଣାପଡ଼ିଲା ଯେ ଓଡ଼ିଶାରେ ତଥା ଓଡ଼ିଆ ଲୋକଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ୩ ବର୍ଷରେ ଖର୍ଚ ହେବ ହଜାରେ କୋଟି ଟଙ୍କା। ଅର୍ଥାତ୍ OSDA ଜରିଆରେ ହିଁ ସେହି ଧନ ଖର୍ଚ ହେବ। ଚୌକି ଟେବୁଲ, ଗାଡ଼ି ମଟର, ଏୟାରକଣ୍ଡିସନର, ଆଲମାରୀ, ଫାଇଲ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି କିଣାକିଣି ହେବା ପରେ ବର୍ଷକୁ ଖର୍ଚ ହେବ ପ୍ରାୟ ୩୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କା। ହିସାବ କଲେ ମାସକୁ ପଡୁଛି ୨୭ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ଏହି ବିପୁଳ ପାଣ୍ଠି ଲୋଭରେ ଏବେ ଶହଶହ ପେସାଦାର ବ୍ୟକ୍ତି ତୋଷାମଦିଆ ପାଲଟିବେ ସୁବ୍ରତ ବାବୁଙ୍କର। ଅସଲ କଥା ହେଲା ସେଇ ପାଣ୍ଠି ସବୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ମିଳିବ Skill India ଅଧୀନରେ ଏବଂ ତାହାକୁ Skilled in Odisha ବ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ରେ ଖର୍ଚ କରିବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସେହି ଟିଭି ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ଦୁଃଖର କଥା ଯେ ଓଡ଼ିଶାର ଦକ୍ଷତା ଅଭାବ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ବ୍ୟକ୍ତି ବା ସଂସ୍ଥାର ଅଭାବ ଦେଖାଦେବ, ତେଣୁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କୁ ଠିକାରେ ଲଗାଯିବ। ଏପରି କହିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା ଅତୀତ ଓ ବର୍ତମାନରେ ସେୟା ଚାଲିଛି। ୨୦୦୯ରୁ ୨୦୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରାମ ଉନ୍ନୟନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (SIRD) ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ଏଭଳି ବଡ଼ ଧରଣର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଫଳ ମିଳିଲା ଆଳୁ। କାରଣ ଏଥିରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା Centrum ନାମକ Airtel କମ୍ପାନୀର ଏକ ସହଯୋଗୀ କମ୍ପାନୀକୁ। ସୁବ୍ରତ ବାବୁ ବି ସେୟା କରିବେ। ଓଡ଼ିଶାର ୩୦ଟି ଯାକ ଜିଲ୍ଲା ବୁଲିକି ଆସିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେଇ ଟିଭି ସାକ୍ଷାତକାରେ କହିଛନ୍ତି। ଏବେ କାମ ବାଣ୍ଟି ଦେବେ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥାକୁ। କିଏ ଭିଡ଼ିଓ ଫିଲ୍ମ ବନେଇବେ, କିଏ ପୋଷ୍ଟର-ପୁସ୍ତିକା (ଯାହାକୁ କହୁଛନ୍ତି IEC) ବନେଇବେ, କିଏ ରାଜ୍ୟ ସାରା ବୁଲି ବୁଲି ତାଲିମ ଦେବେ, କିଏ ଏକ୍ସପର୍ଟ ବିଭିନ୍ନ ଆଇଡିଆ ଦେବେ, କିଏ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶର ବହି ଲେଖିବେ - ଏମିତି ସବୁ ଲୋକ ଚିହ୍ନଟ କରି ପୁଳାଏ ପୁଳାଏ ଅର୍ଥ ବି ବଣ୍ଟାଯିବ, ନହେଲେ ଏତେ ଗୁଡ଼ିଏ ଟଙ୍କା କ’ଣ ବର୍ଷକରେ ସରିବ?

ପୂର୍ବ ଅନୁଭୂତିକୁ ଆଧାର କରି ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିବାରେ ଏ ଲେଖକର କିଛି ବାହାଦୂରୀ ନାହିଁ। ଏଠାରେ ଟିକିଏ ଇତିହାସକୁ ମନେ ପକାଇଦେବାକୁ ଚାହେ। ୧୯୮୫ରୁ ୧୯୯୫ ମସିହା ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାୟ ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ସଂପୂର୍ଣ ସାକ୍ଷର ହୋଇସାରିଛି। ‘‘ସଂପୂର୍ଣ ସାକ୍ଷରତା ଅଭିଯାନ’’ ନାମରେ ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଚାଲିଥିଲା ସବୁ ଜିଲ୍ଲାରେ। ‘‘ଜିଲ୍ଲା ସାକ୍ଷରତା ସମିତି’’ ଥିଲା ଏହି ବିଶାଳ ଅଭିଯାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ସଂସ୍ଥା। ତାହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲେ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳ। କେବଳ ସଭାସମିତି ୋଜନ, ୋଭାଯାତ୍ରା ୋଜନ, ପରିଦର୍ଶନ; ବହିଖାତା, କଲମ, ଚକ୍, ଡଷ୍ଟର, ଲଣ୍ଠନ, ବ୍ଲାକ୍‌ର୍ଡ଼ କିଣାରେ ସମଗ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପର ପାଣ୍ଠି ବିନିଯୁକ୍ତ ହେଉଥିଲା। ଜିଲ୍ଲାର ଚଳନ୍ତି ପ୍ରତିମା, ମାନେ ସ୍ଵୟଂ ଜିଲ୍ଲାପାଳଲେମାଲ ୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ପର୍ସେ୍ଟେଜ୍ ଆକାରେ ବିପୁଳ ଧନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଗାଁ, ପଲ୍ଲୀ ଓ ସାହି ସ୍ତରରେ ଯେଉଁମାନେ ଅପାଠୁଆ ବା ନିରକ୍ଷରମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଉଥିଲେ, ସେମାନେ ଥିଲେ Volunteer. ଏହି ଇଂଲିଶ୍‌ ଶବ୍ଦକୁ ଓଡ଼ିରେ ୌଣସି ଶବ୍ଦରେ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଚାହୁନି। କାରଣ ସେମାନେ ୌଣସି ପାରିଶ୍ରମିକ ପାଉ ନଥିଲେଅଥଚ କେଉଁ ମାପକାଠିରେ କେଜାଣି ସଂପୂର୍ଣ ସାକ୍ଷର ଜିଲ୍ଳା ୋଷଣା ୋଇ ବିଶାଳ ସଭାର ୋଜନ ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ସବ ପାଳିତ ହେଉଥିଲା। ସତରେ କ’ଣ ଓଡ଼ିଶା ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ସଂପୂର୍ଣ ସାକ୍ଷର ୋଇଯାଇଛି (ଏବେ ୨୦୧୬ରେ ବି ହେଉ)? ଆପଣ ତ ଜାଣିଛନ୍ତି ଭଲ ଭାବରେ। ଏହା କହିବାର ଉ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା, ‘ସାକ୍ଷରତା’ ଆଳରେ ଯେମିତି ଟଙ୍କା ବାଣ୍ଟିବାର ବୁଦ୍ଧି ସେତେବେଳେ ‘ୋଜନା ୋଗ’ ମୁଣ୍ଡରେ ଢୁକିଥିଲା; ଏବେ ‘ନୀତିୋଗ ମୁଣ୍ଡରେ ଢୁକିଛି ‘‘ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ’’ଆଉ ଉପର ମହଲରେ ବଡ଼ବଡ଼ିଆ ସବୁ ପାଇବେ ଭଳିକି ଭଳି ଭତ୍ତା, ହେଲେ ତଳସ୍ତରରେ ୋଜା ହେବେ Volunteer. ମାନେ ଇଏ ମଳିମୁଣ୍ଡିଆମାନଙ୍କୁ ପଟି ମାରିବାର ଏକ ବାଟ।

ଆଜି ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଣ୍ଡିଆ ଚାଷର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ୫ ବର୍ଷରେ ଖର୍ଚ ହେବ ୬୫.୫୪ ୋଟି ଟଙ୍କା। ୭ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏହି ପାଣ୍ଠି ଖର୍ଚ ହେବ। ଏବେ ତୁଳନା କରନ୍ତୁ, ଗରିବ ଓଡ଼ିଶାରେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକ ଖାଦ୍ୟାଭ୍ୟାସର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ୫ ବର୍ଷରେ ମାତ୍ର ୬୫ ଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ଖର୍ଚ ହେବ ୩ ବର୍ଷରେ ୧୦୦୦ ୋଟି ଟଙ୍କା।

୧୨ ଜୁଲାଇ ୨୦୧ରେ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ସହ ପ୍ରଥମ ସାମ୍ନାସାମ୍ନି ଥିଲା ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ ହତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ କର୍ମଶାଳାରେ। ତାହା ମୁଖ୍ୟତଆଇଟିଆଇ(ITI) ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେଶିତ ଥିଲା। ୧୪ ତାରିଖର ସାକ୍ଷାତକାରରେ ମଧ୍ୟ ସେହି ଆଇଟିଆଇ ଉପରେ ଜବାବ ରଖିଥିଲେ ଶ୍ରୀ ବାଗ୍‌ଚୀ। କିନ୍ତୁ ସେ ଜାଣି ରଖିବା ଦରକାର ଯେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏବେ ସବୁ ବ୍ଲକ୍‌ରେ ଆଇଟିଆଇ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ବିକ୍ରୀ ହେଉଛି। ଯଦି ବି ସେଭଳି ଆଇଟିଆଇ ଉତ୍ତୀର୍ଣ ଯୁବକଯୁବତୀଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶରେ ସାମିଲ  କରାଯାଏ, ସେମାନଙ୍କୁ କର୍ମସଂସ୍ଥାନ ମିଳିବ ତ? କିଏ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବ? ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଓଡ଼ିଆମାନେ ନିକମା ୋଲି ଯେଉଁ ଧାରଣା ବଦ୍ଧମୂଳ ୋଇଯାଇଛି, ତାକୁ କିଏ ବଦଳାଇବ?

ସାମ୍ବାଦିକ ବରେନ୍ ଦାସଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଶ୍ରୀ ବାଗ୍‌ଚୀ କଥାଛଳରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଠେକୁଆ ଧରିବାର ୌଶଳ ଯିଏ ଜାଣିଛି, ସେ ହାତୀ ଧରିପାରିବ ନାହିଁ। ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ହାତୀ ଧରିବାର ୌଶଳ ଶିଖାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। କିନ୍ତୁ ବାଗ୍‌ଚୀ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଦରକାର ଯେ ହାତୀଧରାଳି ମଧ୍ୟ ଠେକୁଆ ଧରିପାରିବ ନାହିଁ। ୍ଭେ କହିବାକୁ ଚାହୁଁ ଯେ ଠେକୁଆ ଧରାଳି ବଣିହେଲେ, ହାତୀ ଧରାଳି ହେଉଛି କମାର। ତେଣୁ କେବଳ କମାର ଦକ୍ଷତାର ବିକାଶ କଲେ, ବଣିଆ କାମ କିଏ କରିବ?

ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣଙ୍କ ୌଣସି Website ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁ ନାହିଁ। ଏପରିକି ଶ୍ରୀ ବାଗ୍‌ଚୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ଇମେଲର ପ୍ରାପ୍ତିସ୍ଵୀକାର ମଧ୍ୟ ସେ ଆଜି ସୁଦ୍ଧା କରି ନାହାନ୍ତି। ଦକ୍ଷତା’ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଶିଷ୍ଟାଚାରର ଏକ ଅଂଶ। ମଣିଷ ପାଖରୁ (ମେସିନ୍ ପାଖରୁ ଆସିଥିବା ଇମେଲର ଉତ୍ତର ଦେବା ଦରକାର ୋଇନଥାଏ) ଆସିଥିବା ଇମେଲର ଜବାବ ଦିଆଯାଏ ବା ଅତି କମ୍‌ରେ ପ୍ରାପ୍ତିସ୍ଵୀକାର କରାଯାଏ। ଏହା ଏକ ଗାଣତନ୍ତ୍ରିକ ଆଚରଣ, ଠିକ୍‌ Website ଭଳି। ସେ ଏକ ଘୋଇ କମ୍ପାନୀର ସର୍ବେସର୍ବା ଥିବାରୁ ଏହି ଗାଣତନ୍ତ୍ରିକ ଆଚରଣ ଜାଣି ନାହାନ୍ତି। ଏକ ଲାଭକାରୀ କମ୍ପାନୀରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଆବଶ୍ୟକ ୋଇନଥାଏ। ମାଲିକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡକୁ ଯାହା ଆସିଲା, ତାହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୁଏ। କେବଳ ଯାହା ମାନବାଧିକାରକୁ ଓ ଦେଶର ଆଇନକାନୁନକୁ ସିଧାସଳଖ ଅବମାନନା କରୁ ନଥିବା ଦରକାର। ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ୋକଙ୍କଠୁ ପରାମର୍ଶ ନିଆଯାଏ। ସେ ୌଣସି ପରାମର୍ଶ ନନେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ଏବଂ ରା୍ୟ ବାହାରର ବଡ଼ ବଡ଼ କମ୍ପାନୀକୁ ଠିକାରେ ଦେଇଦେବେ। ସେ ନିଜ ୋଷାମଦିମାନଙ୍କୁ ଯଦି ୋକ’ ୋଲି ଭାବୁଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଏକ ମସ୍ତବଡ଼ ପାଗଳାମି।

ଓଡ଼ିଶାର କମ୍ପାନୀ ବା ସଂସ୍ଥାମାନେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କିଆ ମୁଣ୍ଡ। ଆଉ ପଚାଶ ପଚାଶ କରି ବାଣ୍ଟିଲେ, ବହୁତ ସଂସ୍ଥାକୁ ସାମିଲ କରି ଝାମେଲାରେ ଫସିବାକୁ ହେବ। ତେଣୁ ୫୦ ୋଟି ଟଙ୍କା ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ୍ କରୁଥିବା ରାଜ୍ୟ ବାହାରର ଅନଭିଜ୍ଞ ସଂସ୍ଥାକୁ ଦିଆଯିବ। କାରଣ ସେମାନେ ଭଲ ବଟି ବି ଦେବେ କିରାଣୀ ଠୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ। ଏଇ ବାସ୍ତବତାଗୁଡ଼ିକୁ ଆଗୁଆ ଜାଣିଥିଲେ, ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ ଯଦି କେହି ବିପ୍ଳବୀ ଥିବେ, ନିଶ୍ଚୟ ଏ ରାଜ୍ୟର ସ୍ଵାର୍ଥ ସପକ୍ଷରେ ଆଗକୁ ବାହାରିପାରିବେ। ଘଟଣା ରେ ବା ଚୋରି ୋଇଗଲା ପରେ ୋରକୁ ୋଜି କିଛି ଲାଭ ନାହିଁ। ଯେଉଁଠି ଚୋର ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ବସି ୋରିର ୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତାହାକୁ ଧରିବା ସପକ୍ଷରେ ମେ ଏଭଳି ଲେଖି ଚାଲିଛୁ। 

ଦକ୍ଷତାର ଅଭାବ କେଉଁଠି?
(୧) ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାଶାସନିକ ସ୍ଥାଣୁତା ବି ଦକ୍ଷତା ଅଭାବର ପ୍ରତିଫଳ। ଏହି ସ୍ଥାଣୁତା ଦୂରୀକରଣ ପାଇଁ ସୁବ୍ରତ ବାବୁଙ୍କ ପାଖରେ କିଛି ଗଦ ଅଛି କି? ମାନେ ସେଥିପାଇଁ କ’ଣ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ରଣନୀତି ଅଛି?

(୨) ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଣଓଡ଼ିଆ IAS ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ବଢ଼ିଗଲାଣି। ଓଡ଼ିଶାର ଶାସନ ଓଡ଼ିରେ ହେବା ପାଇଁ ଅଧିକାରୀମାନେ ଓଡ଼ିରେ କହିବା ଲେଖିବାର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ସୁବ୍ରତ ବାବୁ କାହିଁକି ଭାବି ନାହାନ୍ତି? ସେ କ’ଣ ବୁଝନ୍ତି ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଅର୍ଥ, ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ହତ୍ୟା?

(୩) ସାଧାରଣତଃ OASରୁ ପୋନ୍ନତି ପାଇ IAS ୋଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ହେଉଥିବା ଚାକିରିଆମାନଙ୍କୁ ନିକମା ୋଲି ରାଜ୍ୟବାସୀ ବିବେଚନା କରି ଆସିଛନ୍ତି। ଏହାର ୌଣସି ତର୍କବିତର୍କ ବା ପ୍ରମାଣ ଉପସ୍ଥାପନ ଅନାବଶ୍ୟକ। କାରଣ ଏହା ଶନ୍ଧି ଦଶନ୍ଧିର ଏକ ସତ୍ୟ। ଉଦାହରଣ ସ୍ଵରୂପ, ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ନଗଡ଼ା ଗାଆଁର ଅପପୁଷ୍ଟି ଜନିତ ଶିଶୁମଡ଼କ ମାମଲାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନୀରବତା। ସେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଅବସରଗ୍ରହଣ କରୁଥିବାରୁ ନିଜର ସର୍ଭିସ୍‌ବୁକ୍‌, ଗୁପ୍ତ ଚରିତ୍ର ପଂଜିକା ଇତ୍ୟାଦିରୁ ଧୂଳି ଝାଡ଼ିବରେ ବ୍ୟସ୍ତ। କାରଣ ଏସବୁ ଓକେ ଥିଲେ ଜିପିଏଫ୍‌, ଗ୍ରାଚୁଇଟି, ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଇତ୍ୟାଦି ଫଟ୍‌କିନି ମିଳିଯିବ। ୟାଡ଼େ ଦୁନିଆ ଭାସିଗଲେ କ’ଣ ଯାଉଛି ୋ!

(୪) ସେହିଭଳି ବ୍ୟବସ୍ଥାପିକା ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାରେ ସ୍ଥାଣୁତା ରହିଛି। ଏଇ ଯେମିତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବାରୁ କଳାପତାକା ଅଭିଯାନ ବନ୍ଦ ହେଲା। େ କହିଲେ ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରୁ ଓଡ଼ି ଭାଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଶାସନ ଚାଲିବ। ହେଲେ ଆଜି ସୁଦ୍ଧା କିଛି ବି ଅଗ୍ରଗତି ୋଇ ନାହିଁ। ଯାହାବି ହେବ ତାହାତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏକୁଟିଆ କରିବେନି, ଏଥିପାଇଁ ଅନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଅବଦାନ ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ସେ ଯଦି ଲାଙ୍ଗୁଡ଼ ଜାକିକି ଦଳୀୟ ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେନି, ନିଜ ଆଡ଼ୁ ଆଗ୍ରହର ସହ କିଛି କରିବେନି, ତେବେ ଏହା ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ସହ ୋକାବାଜି ନୁହେଁ କି ? ଯଦି ସେହି ଦକ୍ଷତା ଅଭାବର ପୂରଣ ନହେଲା, ଇଏ କାହା ଦକ୍ଷତା ପୂରଣ କରି ଏ ରାଜ୍ୟଟାକୁ ଓଲଟାଇ ପକାଇବେ?

(୫) ଓଡ଼ିଶାର ସାଂସଦମାନଙ୍କର ହିନ୍ଦୀ ଓ ଇଂଲିଶ୍‌ରେ ଦିପଦ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କଥା କହିବାର ଦକ୍ଷତା ବି ନାହିଁ। ଫଳରେ ର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଓଡ଼ିଆ ସାଂସଦମାନଙ୍କର ଖାସ୍‌ କାଟ୍‌ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ ଏହା ଦ୍ଵାରା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛି ଓଡ଼ିଶା ମାବା ଉତ୍କଳ ଜନନୀ। ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ସାଂସଦଙ୍କ ଭଳି ଯେମିତି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଢଙ୍ଗରେ କହିପାରିବେ, ଅକା୍ୟ ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିପାରିବେ, ସେହି ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ସୁବ୍ରତ ବାବୁଙ୍କର କିଛି ୋଜନା ଅଛି କି?

 (୬) ସେହିଭଳି ବିଧାୟକମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଲେଖିବା, କହିବା ଦକ୍ଷତାୋର ଅଭାବ ରହିଛି। ଏପରିକି ଗୃହରେ ଶାଳୀନତା କ୍ଷା କରିବାରେ ୋର ଅଭାବ ରହିଛି। ସଂସଦୀୟ ଆଚରଣ ମେତ ବିବିଧ ଦକ୍ଷତାର ଅଭାବ ପୂରଣ ପାଇଁ ସୁବ୍ରତ ବାବୁଙ୍କର କ’ଣ ୋଜନା ଅଛି? ବାରମ୍ବାର ସୁବ୍ରତ ବାବୁ ଲେଖିବାର ଯୁକ୍ତି ହେଲା ଯେ ସେ ନିଜେ ଯାହା ଭାବିଛନ୍ତି, ତାହାକୁ ହିଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ୌଣସି ଗାଣତନ୍ତ୍ରିକ ପଦ୍ଧତି ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉନାହିଁ। କାରଣ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ୌଣସି ଗେଜେଟ୍ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ବାହାରି ନାହିଁ କି OSDAର ୌଣସି Website ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଆରମ୍ଭ ୋଇ ନାହିଁ।

ବେ ବି ସମୟ ଅଛି, ସୁବ୍ରତ ବାବୁ ନିଜର ଅହଂକାର ତ୍ୟାଗ କରି ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ବୁଝନ୍ତୁ, ସରକାର କ’ଣ, ରାଜ୍ୟ କ’ଣ ଓ ରାଷ୍ଟ୍ର କ’ଣ ବୁଝନ୍ତୁ। ସରକାରଟା ଏକ ପ୍ରାଇଭେଟ କମ୍ପାନୀ ନୁହେଁ, ଏହାକୁ ଗଭୀର ଭାବେ ବୁଝନ୍ତୁ। ନିଜର କାତି ଛଡ଼ାନ୍ତୁ। ଗାଣତନ୍ତ୍ରିକ ଢାଞ୍ଚାକୁ ବୁଝନ୍ତୁ। ଆପଣ ଯଦି ଏଇ ଲେଖାଟିର ପ୍ରତିଟି ବାକ୍ୟ ପଢ଼ିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏ ରାଜ୍ୟର ଭାଗ୍ୟ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାରେ ଆପଣ ଣେ ୈନିକ ୋଇପାରିବେ।

୍ଦେ ଉତ୍କଳ ଜନୀ। ଭାରତ ମାତାକୀ ଜୟ।

ବିମଳ ପ୍ରସାଦ, ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୯୯୩୭୩୫୩୨୯୩