06 अगस्त 2016

ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ପଡ଼ିକାର୍ଡ଼ ସର୍ତାବଳୀ

ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥା (PDS)ର ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନ ସହ ନୂଆ ପଡ଼ିକାର୍ଡ଼ ଦିଆଯିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରେଡ଼ିଓ ବା ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକ ଜରିଆରେ ବେଶି ପ୍ରଚାର ନକରି ପ୍ରଚାରପତ୍ର ତଥା ପ୍ରାଚୀରପତ୍ର ଜରିଆରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ୨୦୧୪ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପରିବାର ପଞ୍ଜୀକରଣ ତଥା ଆବେଦନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଥିଲା। ପଞ୍ଜୀକରଣ କେନ୍ଦ୍ର ରୂପେ ପଞ୍ଚାୟତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସଂପର୍କ ଅଧିକାରୀ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଙ୍ଗନଓ୍ଵାଡ଼ି କର୍ମୀ। ପୁରୁଣା ପଡ଼ିକାର୍ଡ଼ ସବୁ ଅଚଳ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସତର୍କ କରାଯାଇଥିଲା।

କେଉଁ ପରିବାରମାନେ  ସ୍ୱତଃ କାର୍ଡ଼ ପାଇବେ:

୧. ବାସହୀନ ପରିବାର।

୨. ଭିକ୍ଷାବୃତ୍ତି କରି ଜୀବନ ନିର୍ବାହ କରୁଥିବା ପରିବାର।


୩. ସମସ୍ତ ଆଦିମ ଅଧିବାସୀ (Primitive Tribal Group) ପରିବାର ସମୂହ


୪. ଯେଉଁ ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଧବା ଭତ୍ତା ପାଉଥିବେ।


୫. ଯେଉଁ ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ଶତକଡ଼ା ୪୦ ଭାଗରୁ ଅଧିକ ଶାରୀରିକ ବିକଳାଙ୍ଗ ହୋଇଥିବେ।


କେଉଁ ପରିବାର କାର୍ଡ଼ ପାଇବେ ନାହିଁ:

୧. ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରିଭୁକ୍ତ ତିନିଚକିଆ ଯାନ(ଦୁଇ ବା ତତୋଽଧିକ)/ଚାରିଚକିଆ/ଭାରୀ ଯାନ/ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗାର ମାଲିକ ହୋଇଥିଲେ।
 

୨. ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମରେ ଯନ୍ତ୍ରଚାଳିତ  କୃଷିସରଞ୍ଜାମ (ଟ୍ରାକ୍ଟର, ହାର୍ଭେଷ୍ଟର) ଇତ୍ୟାଦି ରହିଥିଲେ।
 

୩. ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ସରକାରୀ ଚାକିରି କରିଥିଲେ କିମ୍ବା ପୌରପାଳିକା ବା ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ନିୟମିତ ଚାକିରିଆ ହୋଇଥିଲେ। ସରକାରୀ ଅନୁଦାନପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ସଂସ୍ଥାର ଚାକିରିଆ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରୋତ୍ସାହନ(incentive) ବା ମାନଦେୟ (Honorarium) ପାଉଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି କଟକଣା ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ। ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ଚାକିରିଆ ହୋଇ  ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଟ.୧୫,୦୦୦/-ରୁ ବେଶି ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଟ.୧୦,୦୦୦/-ରୁ ବେଶିଦରମା ପାଉଥିଲେ।
 

୪. ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉଦ୍ୟୋଗ, ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରଭୁକ୍ତ ହୋଇ ସାମଗ୍ରୀ ନିର୍ମାଣ ତଥା ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲେ।
 

୫. ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କର ମାସିକ ଆୟ ଟ.୧୫,୦୦୦/-ରୁ ବେଶି ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମାସିକ ଆୟ ଟ.୧୦,୦୦୦/-ରୁ ବେଶି ହେଉଥିଲେ।
 

୬. ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ଆୟକର ବା ବୃତ୍ତିକର ଦେଉଥିଲେ।
 

୭. ପରିବାରର ବିଜୁଳି ବ୍ୟୟ ୨ କିଲୋଓ୍ଵାଟ୍‌ ବା ତହିଁରୁ ବେଶି ହେଉଥିବା ସଂଯୋଗ ଥିଲେ କିମ୍ବା ବିଗତ ବର୍ଷରେ ହାରାହାରି ମାସିକ ୩୦୦ ୟୁନିଟ୍‌ରୁ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ।
 

୮. ସହରାଞ୍ଚଳ ନିବାସୀ ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ମାସିକ ଟ.୧୫,୦୦୦/-ରୁ ବେଶି ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସେହିଭଳି କୌଣସି ସଦସ୍ୟ ଟ.୧୦,୦୦୦/-ରୁ ବେଶି ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଉଥିଲେ।
 

୯. ପରିବାରର ତିନି ବଖରା ପକ୍କାଘର/ କୋଠାଘର ଥିଲେ। (ଏହି ସର୍ତ୍ତକୁ ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ଯୋଗ କରିଥିଲା ପ୍ରଶାସନ)

ଉପରୋକ୍ତ ମାନଦଣ୍ଡରେ ବାଦ୍‌ ପଡୁ ନଥିବା ସବୁ ପରିବାର ନୂଆ ପଡ଼ିକାର୍ଡ଼ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ  କରାଯାଇଥିଲା।

ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଓ ଖାଉଟି କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ହେଲ୍‌ପ୍‌ ଲାଇନ୍‌ ନମ୍ବର: ୧୮୦୦-୩୪୫୬୭-୨୪

(ଉତ୍ସ: ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ତଗତ ହୋଇଥିବା ଏକ ପ୍ରଚାରପତ୍ରର ସଂପାଦିତ ଉଦ୍ଧୃତାଂଶ)