29 सितंबर 2017

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନଙ୍କ ଦାବିପତ୍ରରେ ତ୍ରୁଟି

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮ ତାରିଖର ‘ସମ୍ବାଦ’ରେ ବାହାରିଛି - ‘‘ଗଡ଼କରୀ, ଗୋଏଲଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ନବୀନ’’ ଏବଂ ସମ୍ବାଦ ଶିରୋନାମା ରହିଛି ‘‘ସମ୍ବଲପୁର ଦେଇ ଚାଲିବ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌’’। ସେହି ଖବରକୁ sambad.inରୁ ନକଲ କରି ଆମ୍ଭ ମନ୍ତବ୍ୟର ତଳେ ମଧ୍ୟ ଅବିକଳ ଲେପନ କରିଅଛୁ। ତାହାର ୱେବ୍‌ ଲିଙ୍କ୍‌ ହେଉଛି:-  http://sambad.in/india-and-beyond/rajdhani-express-to-run-via-sambalpur-2674/

ଏଥିରେ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରମାଦ ଅଛି ଯେ କୌଣସି ସଚେତନ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ତଳକୁ ହୋଇଯିବ। ‘‘କେନ୍ଦ୍ର ଦାୟୀ’’ ବାହାନା କରୁଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦାବିପତ୍ରରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ତ୍ରୁଟି ରହିଥିବାରୁ, ଖୋଦ୍‌ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ନିଜ ବିଭାଗର(ପୂର୍ତ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଓଡ଼ିଶା ଭିତରର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ) କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଅଜ୍ଞ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଯଦି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲୋକସଂପର୍କ ଅଧିକାରୀ ସେହି ଦାବିପତ୍ର ଲେଖିଥାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ଅନଭିଜ୍ଞ ଅଟନ୍ତି। କାରଣ ଓଡ଼ିଶାରେ କ୍ରମାଗତ ୪ ଥର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ତ ଆମେ ଏତେ ସହଜରେ ଦୋଷ ଦେଇପାରିବା ନାହିଁ।  ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅତି କମ୍‌ରେ ତିନି ଜଣ IAS ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ପୁଞ୍ଜା ପୁଞ୍ଜା ଦକ୍ଷ OAS ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ତଥାପି ଏତେ ତ୍ରୁଟି ହେଉଛି କାହିଁକି? ଅଣଓଡ଼ିଆ ଅଧିକାରୀମାନେ ହୁଏତ ଓଡ଼ିଶାର ଭୂଗୋଳ, ଇତିହାସ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଜାଣି ନଥାଇପାରନ୍ତି। ହେଲେ, ଓଡ଼ିଆ ଅଧିକାରୀମାନେ କ’ଣ କରୁଥିଲେ? କେନ୍ଦ୍ର ଦାୟୀ, କେନ୍ଦ୍ର ଦାୟୀ ଚିତ୍କାର କରୁଥିବା ଏକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଦାଖଲ କରୁଥିବା ଦାବିପତ୍ରରେ ଏତେ ତ୍ରୁଟି କାହିଁକି ରହିଲା? କିଏ ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେବ? ଏଭଳି ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ ଦାବିପତ୍ର ଦାଖଲ ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରତି ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ କ’ଣ, ସମ୍ମାନ ବଢ଼ିଥିବ? ୨୦୧୫ ଏପ୍ରିଲ୍‌ ମାସରୁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥଗୁଡ଼ିକର ପୁନର୍ଗଠନ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କେମିତି ଜାଣି ପାରିଲା ନାହିଁ?

ଏବେ ଦେଖିବା ସେହି ତ୍ରୁଟିଗୁଡ଼ିକ ସବୁ କ’ଣ? ଯାହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦାବିପତ୍ରରେ ଲେଖାଥିଲା:-
୧. ଭୁବନେଶ୍ୱର-ପୁରୀ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନମ୍ବର ୨୦୩ (ଠିକ୍‌ ନମ୍ବର ହେଉଛି ୩୧୬)
୨. ରିମୂଳୀ-ରାଜମୁଣ୍ଡା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନମ୍ବର  ୨୧୫ (ଠିକ୍‌ ନମ୍ବର ହେଉଛି ୫୨୦)
୩. କଟକ - ଅନୁଗୁଳ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନମ୍ବର ୨୪ (ଠିକ୍‌ ନମ୍ବର ହେଉଛି ୫୫)
୪. ବାରକୋଟ - ପାନପୋଷ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନମ୍ବର ୨୭ (ଠିକ୍‌ ନମ୍ବର ହେଉଛି ୧୪୩)
୫. ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଡୁବୁରି-ତାଳଚେର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନମ୍ବର ୨୦୦ (ଠିକ୍‌ ନମ୍ବର ହେଉଛି ୫୩) ଆଉ ଏହା ହେଉଛି ଓଡ଼ିଶାର ଦୀର୍ଘତମ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ। କାରଣ ଏହାର ପ୍ରାୟ ୫୨୪ କିଲୋମିଟର କେବଳ ଓଡ଼ିଶାର ସୀମା ଭିତରେ ରହିଛି। ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ମୋର ଏକ ବ୍ଲଗ୍‌ ମଧ୍ୟ ରହିଛି - ଓଡ଼ିଶାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ  https://odiapila.blogspot.in/2016/02/nh-in-odisha.html

ସମ୍ବଲପୁର ଦେଇ ଚାଲିବ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ
ଗଡ଼କରୀ, ଗୋଏଲଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ନବୀନ
By Sambad On Sep 28, 2017

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟରେ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସମ୍ବଲପୁର ଦେଇ ଚଳାଚଳ କରିବ। ଆଜି ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୂଷ ଗୋଏଲ। ଦିଲ୍ଳୀରେ ଗସ୍ତରେ ଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ପରେ ସେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।
ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ଏଠାରେ ଗୋଏଲଙ୍କୁ ଭେଟି ଏହି ଦାବି ଜଣାଇଥିଲେ। ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଭାୟା ସମ୍ବଲପୁର ଦେଇ ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍‌ ଚଳାଚଳ ଏବଂ ହାଓ୍ଵଡ଼ା ଜନଶତାବ୍ଦୀକୁ ନୟାଗଡ଼ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂପ୍ରସାରଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଷ୍ଟେସନ୍‌ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ୧୧ଟି ରେଳଷ୍ଟେସନ୍‌ର ବିକାଶ ସହିତ ଜୟପୁର-ନବରଙ୍ଗପୁର ଓ ଜୟପୁର-ମାଲକାନଗିରି ରେଳ ଲାଇନ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଓ କାଶିନଗର ରେଳଷ୍ଟେସନ୍‌ର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ, ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକର କାମ ତୁରନ୍ତ ସାରିବାକୁ ନବୀନ ଅନୁରୋଧ କରିଥିବା ପ୍ରକାଶ।

ଏହି ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋଏଲ ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିଲେ। ଠିକାଦାରମାନଙ୍କୁ ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରି୍ରୟାରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସହଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି ପୀୟୂଷ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ। ଏମ୍‌ସିଏଲ୍‌ରେ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ କିପରି ପ୍ରଭାବିତ ନହୁଏ ସେହି ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ରାଜ୍ୟରେ ରହିଥିବା ଅନେକ ଅସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ୱର-ପୁରୀ ରାଜପଥ ୨୦୩ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଚନ୍ଦନପୁର ନିକଟରେ ଥିବା ରେଲେଓ୍ଵ ଓଭରବ୍ରିଜ୍‌ ଏବଂ ୯ କିଲୋମିଟର ଦୀର୍ଘ ବିଶିଷ୍ଟ ବାଇପାସ୍‌ (ମଙ୍ଗଳାହାଟରୁ ଷ୍ଟର୍ଲିଂ ରିସୋର୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)ର କାମ ଶୀଘ୍ର ସାରିବା ପାଇଁ ସେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏହାଛଡ଼ା ରେମୁଲି-ରାଜାମୁଣ୍ଡା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୨୧୫ ପ୍ରସସ୍ତୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେବା ସହିତ କଟକ-ଅନୁଗୁଳ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୨୪, ବାରକୋଟ-ପାନ୍‌ପୋଷ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୨୭, ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ବାଲେଶ୍ୱର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୧୬ ଏବଂ ଚଣ୍ଡିଖୋଲ-ଡୁବୁରୀ-ତାଳଚେର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୨୦୦ର ଟେଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି ଜଣାଇଥିଲେ। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଖଣ୍ଡଗିରି ଏବଂ ଗୋହିରା ଛକରେ ଫ୍ଲାଏ ଓଭର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦୃଢ଼ ଦାବି ଜଣାଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଓଡ଼ିଶାର ୧୨ଟି ରାସ୍ତାକୁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦାବି କରିଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଗଡ଼କରୀ ଏହି ଦାବି ଉପରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଜମି ଯୋଗାଇବା ସହିତ ଜଙ୍ଗଲ ମଞ୍ଜୁରି ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସେ ନବୀନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଆମ୍ଭ ମନ୍ତବ୍ୟର ଉପସଂହାର 
ଏଥିପାଇଁ ଖୋଦ୍‌ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଭର୍ତ୍ସନାର ପାତ୍ର ଅଟନ୍ତି। କାରଣ ତାଙ୍କରି ଅଧୀନରେ ଥିବା ପୂର୍ତ ବିଭାଗର ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଏସବୁ ତଥ୍ୟ ରହିଛି। ତେଣୁ ସେ ସ୍ମାରକପତ୍ର ଲେଖିଲା ବେଳେ ହୁଏତ ପୂର୍ତ ବିଭାଗ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି ନାହାନ୍ତି। ତଥାପି ଶାସକ ଦଳର ପ୍ୟାନେଲିଷ୍ଟ୍‌ ଓ ମୁଖପାତ୍ରମାନେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ବାହାସ୍ପୋଟିଆ ବିବୃତି ଦେବେ। ଏମିତି ଠକାମି କରି ସେମାନେ କେତେ ଦିନ ଆଉ ଓଡ଼ିଶାର ଭାଗ୍ୟବିଧାତା ହୋଇରହିବେ??

ବିମଳ ପ୍ରସାଦ, ୯୯୩୭୩୫୩୨୯୩