22 दिसंबर 2017

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମିଛ ଏଫ୍‌.ଏମ୍‌.ର କାୟା

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି - ଭାରତରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟ-ରାଜଧାନୀ ସହର, ଯେଉଁଠି ମୁଖ୍ୟ ରେଳଷ୍ଟେସନରେ ମାତ୍ର ୪ଟି ପ୍ଲାର୍ଟଫର୍ମ ଥିଲା। ଏଇ ମାତ୍ର ଦେଢ ବର୍ଷ ହେଲା ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସଂଖ୍ୟା ୬ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ୨୦୧୯ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ଲାର୍ଟଫର୍ମ ସଂଖ୍ୟା ୮ରେ ପହଞ୍ଚିବାର ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ସେହିଭଳି ଭୁବନେଶ୍ୱର ପାଇଁ ତଥା ଭୁବନେଶ୍ୱରବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ଲଜ୍ଜାଜନକ କଥାଟି ହେଲା, ଏଠାରେ ଆକାଶବାଣୀର କୌଣସି କେନ୍ଦ୍ର ବା ଅନୁପ୍ରସାରଣ (ରିଲେ) କେନ୍ଦ୍ର ନାହିଁ। ଅନ୍ୟ କଥାଟି ଶୁଣି ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଚମକି ପଡ଼ିବେ, ତାହା ହେଲା - ଘରୋଇ FM ରେଡ଼ିଓ କେନ୍ଦ୍ରର ସଙ୍କେତ ପ୍ରସାରଣ କେବଳ ନିକଟତମ ଆକାଶବାଣୀ କେନ୍ଦ୍ରର ଟ୍ରାନସମିଶନ ଟାୱାରରୁ ହୋଇପାରିବ। ଅର୍ଥାତ୍ ସରକାରୀ ମିଡ଼ିୟମ ୱେଭ୍‌ ରେଡ଼ିଓ ଷ୍ଟେସନର ଟ୍ରାନସମିଶନ ଟାୱାରରେ ହିଁ ଘରୋଇ FM ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକର ଟ୍ରାନପଣ୍ଡର ଝୁଲାଯାଇପାରିବ। ଆକାଶବାଣୀ କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ତହିଁର ଟ୍ରାନସମିଶନ ଟାୱାର କେବଳ କଟକରେ ଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ କାରଣରୁ ଏଫ୍.ଏମ୍‌. ରେଡ଼ିଓର ସିଗ୍‌ନାଲ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହରରେ ମଧ୍ୟ ପଶି ପାରୁ ନାହିଁ। କାରଣଗୁଡ଼ିକ ହେଲା- 
() ଏଫ୍‌.ଏମ୍‌. ଟ୍ରାନ୍‌ସପଣ୍ଡରଗୁଡ଼ିକ କଟକ ଟାୱାରରେ ଭୁଲ୍‌ ଉଚ୍ଚତାରେ ବସାଯାଇଥିବାରୁ ତାହାର ସଂକେତ ଯାଇ ଜଗତସିଂହପୁରର ବୋରିକିନା, କେନ୍ଦୁଝରର ସାହାରପଡ଼ା, ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାର ଭୁବନ ଆଦି ଦୂରବର୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ୧୫ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରୋତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅପହଞ୍ଚ; 
() ଓଡ଼ିଶାର ଏଫ୍.ଏମ୍‌. ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡ଼ିକ ମାତ୍ର ୫ କିଲୋୱାଟ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ, ଅଥଚ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ କିଲୋୱାଟ କ୍ଷମତା ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ଦିଆଯାଉଛି; 
() 3G ଓ 4G ଟେଲିକମ୍‌ ସିଗ୍‌ନାଲ ଦ୍ୱାରା ଏଫ୍‌.ଏମ୍‌. ରେଡ଼ିଓର ସିଗ୍‌ନାଲ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି; 
() କାଳ ସାଜିଛି ମୋଦି ଯୁଗର ମାଳମାଳ ଓ ଘରେ ଘରେ LED ଲାଇଟ୍‌। ଟ୍ରାନସମିଟର ଜ୍ଞାନକେୌଶଳରେ LED ବତୀ ସବୁ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବାରୁ ତାହା ଏ ସଂକଟକୁ ଏବେ ମହରଗରୁ ନେଇ କାନ୍ତାରରେ ପକାଇଛି। 
() ମୋବାଇଲ ଡିଭାଇସ୍‌ଗୁଡ଼ିକରେ ଟ୍ୟୁନିଂ କରିବା ପାଇଁ କେତେକ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳକୁ ମଧ୍ୟ ସଂପୃକ୍ତ ରେଡ଼ିଓ ଷ୍ଟେସନ ପରିଚାଳନା କର୍ତୃପକ୍ଷମାନେ ଉପଯୋଗ କରିନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏଫ୍‌.ଏମ୍‌. ରେଡ଼ିଓର କୌଣସି ମହତ୍ତ୍ୱ ନାହିଁ। କାରଣ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ରେ ଏଫ୍‌.ଏମ୍‌. ରେଡ଼ିଓ ଚ୍ୟାନେଲ୍‌ ଟ୍ୟୁନିଂ କରି ହେଉ ନାହିଁ। ଏଫ୍‌.ଏମ୍‌. ରେଡ଼ିଓରେ ସମ୍ବାଦ ନୁହେଁ, ବରଂ ପ୍ରସାରିତ ହୁଏ ସଂଗୀତ। ସହରର ବାସିନ୍ଦାମାନଙ୍କ ଜଂଜାଳମୟ ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା ଭିତରେ ସଂଗୀତର କେତେ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି, ତାହା ଭାରତ ସରକାର ବୁଝି ସାରିଛନ୍ତି ବୋଲି ‘‘ପ୍ରସାର ଭାରତୀ’’ ଜରିଆରେ ଘରୋଇ ଏଫ୍.ଏମ୍‌. ଚ୍ୟାନେଲକୁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।

ତେବେ ଅନ୍ୟ ଆହ୍ୱାନଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି - ଯେଉଁମାନେ ଏହି ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକୁ ବୁଝୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହାର ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ କିଛି ଉଦ୍ୟମ କରୁ ନାହାନ୍ତି। କଟକରେ ଓ କଟକ ସହରବାସୀଙ୍କର ସ୍ୱାଭିମାନ ଯୋଗୁ ରାଜଧାନୀର ଅଧା ଉପାଦାନ ଏବେ ବି କଟକରେ ଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରିଆଙ୍କର ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ୱାଭିମାନ ଗଜା ହୋଇନାହିଁ। ତେଣୁ କେମିତି ଏଫ୍.ଏମ୍‌. ରେଡ଼ିଓ ଶୁଣିବେ ଭୁବନେଶ୍ୱରବାସୀ? ଦେଖାଯାଉ କିଏ ବୁଝୁଛନ୍ତି ଏ ସମସ୍ୟାକୁ ଏବଂ କେଉଁ ନେତାଙ୍କ ମଗଜରେ ଢୁକୁଚି ଏଇ ସ୍ୱାଭିମାନ ଓ ସଂଗୀତର ଆହ୍ୱାନ!


ବିମଳ ପ୍ରସାଦ, ୯୯୩୭୩୫୩୨୯୩