21 मई 2016

ସରକାରଙ୍କୁ ବାଧୁନି ଓମ‌୍‌ଫେଡ଼‌୍ ସରମ

ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶିଶୁ ପୁଷ୍ଟିହୀନତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି, ସେହି ରାଜ୍ୟରେ ହଜାର ହଜାର ଲିଟର ଗୋଦୁଗ୍ଧ ଢାଳି ନଷ୍ଟ କରିବା ଭଳି ଘଟଣା ବାରମ୍ବାର ଘଟିବାରେ ଲାଗିଛି। ୧୨ ମେ ୨୦୧୬, ଗୁରୁବାରର ଘଟଣା ଅନେକ ଦେଶପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ସ୍ତବ୍ଧ କରିଦେଇଛି। ବରଗଡ଼ ସହରର ଗାନ୍ଧୀଛକରେ ଢଳାଯାଇଥିବା କ୍ଷୀରର ଦୃଶ୍ୟ ଏଠାରେ ଦେଖିପାରୁଥିବେ। ଦୁଗ୍ଧଚାଷୀମାନେ OMFEDକୁ ବିକିବାକୁ ଆଣିଥିବା କ୍ଷୀରକୁ ଖରାପ ମାନର କହି OMFEDର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଫେରାଇ ଦେବାରୁ ଏଭଳି ହୃଦୟବିଦାରକ ଦୃଶ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଅସନ୍ତୋଷ ଦିନକର ନୁହଁ। ପ୍ରାୟ ୧୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ କାଳ ଧରି ଏହି ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଛି। ଅଳ୍ପ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ଦୁଗ୍ଧଚାଷୀମାନେ ରାସ୍ତାରେ କ୍ଷୀରସବୁକୁ  ଢାଳି ଦେଇ ସମାନ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ। ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ହେଲା, ‘ଓମ୍‌ଫେଡ଼୍‌’କୁ ଏକ ବିଶାଳ ସମବାୟ ଶିଳ୍ପରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଏବେର ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କର କୌଣସି ଏଜେଣ୍ଡା ନାହିଁ କି ବଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଦୁଗ୍ଧ ସମବାୟରେ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଅଜବ ଚିନ୍ତା ଢୁକିଥିଲା ‘ଓମ୍‌ଫେଡ଼୍‌’ର ମୁଣ୍ଡିଆଳ ବିଷ୍ଣୁପଦ ସେଠୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ। ତାହାକୁ ପ୍ରତିବାଦ କରି ସେତେବେଳେ ଆମ୍ଭେ ଅନଲାଇନ୍ ସ୍ୱର ଉଠାଇଥିଲୁ ୧୮ ଜୁନ୍ ୨୦୧୫ରେ। ସେଇ ବିଷୟ  ଉପରେ କ୍ଲିକ‌୍ କରି ତାହାକୁ ପଢ଼ନ୍ତୁ।

ବିଭାଗୀୟ ସଚିବ ଓ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ବଦଳି କଲା ଭଳି ‘ଓମ୍‌ଫେଡ଼୍‌’ର ମୁଣ୍ଡିଆଳଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବଦଳି କରୁଛି ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଶାସନ। ଫଳରେ କେବେକେବେ ଅପଦାର୍ଥମାନେ ମଧ୍ୟ ସେଇ ପଦବୀ ସବୁରେ ଜୁଟି ଯାଉଛନ୍ତି। ଜଣେ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରଖା ଗଲେ OMFED ଆଜି AMULକୁ ଟପି ସାରନ୍ତାଣି। ୧୯୮୫ ମସିହାରେ ଡ. ଜାନକୀବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରିତ୍ୱ କାଳରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିଲା ଏହି ବିଶାଳ ଦୁଗ୍ଧ ସମବାୟ ‘ଓମ୍‌ଫେଡ଼୍‌’। ଏହାର ପୂରାନାମ ‘‘ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ସମବାୟ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକ ମହାସଂଘ ଲିମିଟେଡ଼୍’’ ଏବଂ OMFED ଶବ୍ଦ ଆନୀତ ହୋଇଛି ଏହାର ଇଂଲିଶ୍ ପୂରାନାମ Odisha State Cooperative Milk Producers' Federation Limited ରୁ। ଗତ ୩୧ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଓଡ଼ିଶାର ଘରେ ଘରେ ‘ଓମ୍‌ଫେଡ଼୍‌’ ହୋଇଯାଇଛି କ୍ଷୀରର ଏକ ପ୍ରତିଶବ୍ଦ। ହେଲେ ‘ଅମୂଲ’ ଭଳି ଗୁଣ୍ଡକ୍ଷୀର ଆକାରେ ପ୍ୟାକେଟରେ ବଜାରକୁ ଆସିପାରିନାହିଁ। ଦୂରଦ୍ରଷ୍ଟା ମୁଣ୍ଡିଆଳ ଡ. ହୃଷିକେଶ ପଣ୍ଡାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ‘ଓମ୍‌ଫେଡ଼୍‌’ରୁ ବିଦା କରିବା ପରଠୁ ଅଧୋଗତି ହେଉଛି ସିନା ଉନ୍ନତିର ନାମଗନ୍ଧ ନାହିଁ।

ଓଡ଼ିଶାର ପରମଆରାଧ୍ୟ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଲାଗି ହୋଇପାରିବା ପାଇଁ ଜାନକୀବାବୁ ଗଢ଼ିଥିଲେ ଗାଈ କ୍ଷୀରର ଏହି ବିଶାଳ ସମବାୟ କମ୍ପାନୀ। ଅସଲ କଥା ହେଲା ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଯେଉଁ ଘିଅ ଲାଗି ହୁଏ, ତାହା କେବଳ ଗୁଆଘିଅ। ଅର୍ଥାତ୍ ଗାଈ କ୍ଷୀରରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଘିଅ। ଓଡ଼ିଶାର ଏକ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର ଉତ୍ପାଦ ଯଦି ବଡ଼ଦେଉଳରେ ନଲାଗିବ, ତେବେ ସେ ସଂସ୍ଥା ଓ ତହିଁର ଉତ୍ପାଦନ କେଉଁ କାମକୁ। ଏହି ନହସରେ ସମ୍ଭବତଃ ଗଢ଼ାଯାଇଛି ବିଶ୍ୱର ଏକମାତ୍ର ଦୁଗ୍ଧ ସମବାୟ, ଯାହା କେବଳ ଗାଈ କ୍ଷୀରକୁ ସଂଗ୍ରହ ଓ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରୁଛି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଗର୍ବ ଆମର ଗୌରବରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରୁନାହିଁ। କାରଣ ଏହା ଏକ ରପ୍ତାନୀ ଭିତ୍ତିକ ଶିଳ୍ପର ସ୍ଥାନ ନେଇ ପାରି ନାହିଁ।

ଅନେକ କଥା ମୋର କହିବାକୁ ଅଛି। ଆପଣ ବି ଥରେ ଭାବନ୍ତୁ, ଏ ଦେଶ ପାଇଁ ଏ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଅନ୍ତତଃ କିଛି ସମୟ ଦିଅନ୍ତୁ। ସ୍ୱର ମିଳାନ୍ତୁ। ନିଶ୍ଚୟ ଏକ ସ୍ୱାଭିମାନୀ ଓ ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ପନ୍ନ ଜାତିରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିବା। ‘ଓମ୍‌ଫେଡ଼୍‌’କୁ କେବଳ ସ୍ଲୋଗାନରେ ନୁହେଁ, ବାସ୍ତବରେ ଓଡ଼ିଶାର ଗୌରବରେ ପରିଣତ କରିପାରିବା

ବିମଳ ପ୍ରସାଦ, ଭୁବନେଶ୍ୱର, କଥା ହୁଅନ୍ତୁ: ୯୯୩୭୩୫୩୨୯୩